REGIONALNY ZESPÓŁ ŚPIEWACZY „SZAROTKI”

Zespół „SZAROTKI”


Regionalny Zespół Śpiewaczy „Szarotki” – od początku swego powstania, czyli od 1985 działa przy Miejskim Ośrodku Kultury w Orzeszu. Obecnie zespół liczy 25 osób. Reprezentuje Gminę śpiewając stare pieśni ludowe ziemi pszczyńskiej, tradycyjne pieśni kościelne oraz obrzędy śląskie związane z kalendarzem życia wiejskiego. Autorskie scenariusze obrzędów powstają przede wszystkim w oparciu o autentyczne opowieści członków zespołu, „Jak to piyrwyj u starki bywało”.

Już pierwsze wyróżnienia stanowiły motywację do dalszej pracy. W 1997 r. zespół otrzymał za swój śpiew wyróżnienie oraz zaszczytny tytuł Laureata Festiwalu na Ogólnopolskim Festiwalu Kapeli Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Jest także wielokrotnym finalistą przeglądów folklorystycznych Ziemi Śląskiej, takich jak: Wojewódzki Przegląd Folklorystyczny „WICI” w Chorzowie, Międzynarodowy Przegląd Zespołów Regionalnych „Złoty Kłos” Euro-Folklor w Zebrzydowicach, Wojewódzki Przegląd Wiejskich Zespołów Artystycznych w Brennej, Wojewódzki Przegląd Obrzędów i Pieśni Wiosennych w Żorach, Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy i Śpiewaków Ludowych w Bukowinie Tatrzańskiej.

Zespół w swoim repertuarze posiada też inscenizacje, które nawiązują do tradycji i obrzędów folkloru śląskiego tj. „obrzęd wiosenny „Goikowo niedziela”, obrzęd żniwny „Mościskie żniwa”, „Śląsko wilijo”, „Chrzciny Francika”, „Śmierć starki”, „Obrzęd mikołajkowy”. Ważnym doświadczeniem i wydarzeniem dla zespołu było zaproszenie do udziału w audycjach telewizyjnych dla programu I i III Telewizji Polskiej, a także nagranie kilku audycji radiowych dla Polskiego Radia, Radia Katowice, Kraków i Lublin.

„Szarotki” swoim śpiewem chętnie umilają imprezy kulturalne naszego regionu, przypominając i kultywując śląską tradycję. Warto podkreślić, iż z inicjatywy członków zespołu powstała Izba Regionalna, gromadząca autentyczne meble oraz eksponaty z początków XX wieku. Dzięki życzliwości mieszkańców zasoby Izby są regularnie powiększane. Oprócz uczestnictwa w konkursach członkowie zespołu organizują warsztaty pokazowe dla dzieci okolicznych szkół i przedszkoli. Interaktywne zajęcia z kiszenia kapusty, pieczenia chleba, przygotowania potraw wigilijnych czy też strojenia marzanny lub goika.

Zespół „Szarotki” był również bardzo często zapraszany przez władze różnych miast do uświetnienia imprez kulturalnych. Koncertował m.in. na scenie Parku Zdrojowego w Krynicy, w Czeskim Cieszynie, w Jablonkovie, na scenie „Teatru pod Blachą” w Kudowie-Zdroju, w Teatrze Zdrojowym im. H. Wieniawskiego w Szczawnie Zdroju, na Festiwalu Muzyki Cygańskiej w Szczawnicy i Krościenku, na „Spotkaniach pod Brzymem” w Pszczynie oraz w Novym Mieście nad Metują (Czechy).

W 2010 roku Zespół obchodził Jubileusz 25-lecia istnienia. Z tej okazji została wydana płyta, zawierająca kilkanaście pieśni.

Zespół „Szarotki ”jest laureatem konkursu „Piękna wieś województwa śląskiego”, organizowanego przez Urząd Marszałkowski w 2015 roku oraz otrzymał nagrodę za najciekawszą palmę podczas udziału w „Korowodzie Wielkanocnym” na rynku w Krakowie.

10 stycznia 2015 roku Regionalny Zespół Śpiewaczy „Szarotki „obchodził jubileusz 30-lecia istnienia Z okazji jubileuszu została wydana książka „„Śląski kalendarz obrzędowy””, której autorem jest Renata Sacha, a opracowaniem zajęła się Edyta Kawlewska, – akompaniator „Szarotek”. W książce zawarte są scenariusze inscenizacji obrzędów i zwyczajów regionu pszczyńskiego z repertuaru zespołu. W jubileuszowym 2015 roku, Renata Sacha – kierownik artystyczny Regionalnego Zespołu Śpiewaczego „Szarotki” z Mościsk otrzymała odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kierownikiem artystycznym jest pani Renata Sacha, akompaniatorem pani Edyta Kawlewska. Próby zespołu odbywają się w siedzibie Izby Regionalnej w dzielnicy Mościska.

Kontakt: MOK Orzesze 22-13-508 Kierownik zespołu: Renata Sacha

Najnowsze osiągnięcia: XXII – Międzynarodowy Przegląd Zespołów Regionalnych Euro-Folklor „Złoty Kłos” 2015 – III miejsce XXV Jubileuszowy Przegląd Zespołów Obrzędowych „Nasze Korzenie” w Katowicach – II miejsce XXXV Wodzisławskie Spotkanie z Folklorem w Wodzislawiu Śląskim – w kategorii „Ludowe Formy Teatralne „program -„Rychtujymy się na żniwie” – I miejsce

Możesz również polubić…

Skip to content