„Jaśkowiczanie” i „Szarotki” zdobywają II miejsce na 23. Konkursowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych – „Kalendarz Obrzędowy”- 2018

13 października oba nasze zespoły uczestniczyły w  23. Konkursowym Przeglądzie
Zespołów Regionalnych – „Kalendarz Obrzędowy”- 2018 w Katowicach,  zorganizowany przez Miejski Dom Kultury „Szopienice – Giszowiec” oraz Śląskie Stowarzyszenie Miłośników Folkloru – reprezentowane przez Panią Renatę Rak.

„Jaśkowicznie” wraz z zespołem „Szarotki zdobyły  ex aequo  II miejsce!
Zespół „Jaśkowiczanie” zaprezentował program  – „Jak my to downiyj żniwowali” oraz ukazując różne  zwyczaje i obrzędy gospodarskie, z życia społecznego.
Zespół „Szarotki” pokazał program – „Jak Barbórka, to Barbórka” – opowiadający o najważniejszym święcie dla górników.  Przypomniał jak wyglądała przed laty ciężka praca na kopalni – „grubie”, pokazany został dawny górniczy mundur, a przy akompaniamencie akordeonu wybrzmiały pieśni traktujące o życiu górników i ich rodzin, nie obyło się również bez humorystycznych historii, w końcu w dniu Świętej Barbary trzeba się weselić.
W Przeglądzie tym wzięło udział 9 różnych zespołów folklorystycznych, które pokazywały tradycje związane z rokiem kalendarzowym oraz życiem codziennym.
Cały konkurs oceniało profesjonalne jury w 4 – osobowym składzie folklorystów i etnografów

Możesz również polubić…

Skip to content