Jaśkowicki Babski Comber

Jaśkowicki Babski Comber

25.02.2020 r. na Sali Widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Orzeszu odbyła się tradycyjna zabawa, kończąca okres karnawału, tzn. Babski Comber (ludowa nazwa to Zapusty, Ostatki). Organizatorem od 35 lat jest RZŚ „Jaśkowiczanie” .
Jaśkowicki Babski Comber ma już swoją długą, ponad 100-letnią tradycję. Zawsze odbywał się we wtorek przed Środą Popielcową i obowiązkowo zabawa musiała się kończyć o godzinie 24:00.
Jak co roku od lat jaśkowickie ostatki cieszą się dużym powodzeniem. Na zabawie spotkać można panie przebrane w różnorodne, ciekawe i barwne stroje. Nie może zabraknąć tradycyjnych krepli (pączków).
Dzisiejszy Babski Comber ma nieco inny charakter niż to, co „drzewiej bywało”.
W dawnych czasach na zabawę ruszano barwnym korowodem przebierańców z kapelą na czele. Po drodze należało zadbać o potrzebne produkty podczas zabawy, odwiedzając miejscowego masorza i piekorza.
Na zabawie tej młode mężatki obowiązkowo musiały się wkupić w poczet dojrzałych kobiet odpowiednim poczęstunkiem. Mężczyznom wstęp był zabroniony.
Dzisiaj panowie mogą uczestniczyć w Babskim Combrze, ale w „babskim” przebraniu. Zabawa zawsze ma charakter radosny i wesoły, nigdy nie brakuje humoru i wigoru.
Do tańca od lat przygrywa nam wspaniały zespół Top Musix.

Maria Gawlik

Może Ci się również spodoba

Skip to content