Wystawa „Krople W sieci”

Przez cały październik zapraszamy do oglądania wystawy „Krople W sieci” Jadwigi Grzyb i Zdzisława Biernasia, członków Stowarzyszenia Miłośników Fotografii w Sosnowcu.
JADWIGA GRZYB W jesieni życia zainteresowała się fotografią i tak w 2014 roku trafiła do Stowarzyszenia Miłośników Fotografii przy Energetycznym Centrum Kultury im. Jana Kiepury w Sosnowcu. Pomimo tego, że fotografuje od niedawna, w 2015 roku została laureatką II miejsca na Międzynarodowym Konkursie Fotografii Przemysłowej i Industrialnej FOTO – PEIN w kategorii FUTURE. Jej zdjęcia także można oglądać na kilku wystawach pokonkursowych i zbiorowych SMF-u. Wystawa „W sieci” jest pierwszą indywidualną wystawą Jadwigi Grzyb, powstałą dzięki inspiracji instalacjami „Kuszenie” i „Między drzewami” autorstwa Matyldy Sałajewskiej.
ZDZISŁAW BIERNAŚ Zainteresował się fotografią od 2005 roku, a od 2009 roku jest członkiem Stowarzyszenia Miłośników Fotografii przy Energetycznym Centrum Kultury im. Jana Kiepury w Sosnowcu. Jest miłośnikiem fotografii przyrody, a w szczególności fascynują go ptaki. Bierze udział w wystawach zbiorowych SMF oraz w krajowych i międzynarodowych konkursach fotograficznych. Oprócz ptaków, zainteresował się fotografią macro i stąd zdjęcia znajdujące się na wystawie „Krople” powstały podczas pleneru o wschodzie słońca.

Zbigniew Podsiadło – kurator wystawy – pisze o niej tak:
Krople W Sieci
Tak właśnie zatytułował swoją wystawę duet fotograficzny, czyli Jadwiga Grzyb i Zdzisław Biernaś. . Obydwoje są aktywnymi członkami Stowarzyszenia Miłośników Fotografii w Sosnowcu.. Inspiracją do prac Jadwigi Grzyb były instalacje Matyldy Sałajewskiej prezentowane w sosnowieckim muzeum, ale autorka nie stara się dokumentować czy naśladować już istniejące dzieło – idzie znacznie dalej. Przekazuje nam własną wizję i indywidualny sposób postrzegania zastanej rzeczywistości. Wszechobecne linie, dzięki sugestywnie dobranym kadrom i wyczuciu światła, wprowadzają nas w niezwykle harmonijny, choć czasami abstrakcyjny świat rejestrowanej przestrzeni. Dzięki wielkiej dbałości o nastrój tych zdjęć, autorka uzyskała niezwykle przekonujący klimat całości ekspozycji.
Z kolei Zdzisław Biernaś, wielki pasjonat przyrody i pejzażu, daje nam się poznać jako wytrawny obserwator natury w wymiarze makro. Jego krople wydają się tańczyć skąpane w rannych promieniach światła, a widz ma wrażenie, że znajduje się w bajecznym świecie pełnym wibrujących sznurów pereł. Autor proponuje odbiorcy swoją estetykę i niczym czarodziej przenosi nas do innego pięknego , ale nie dostrzegalnego na co dzień świata, a my z lubością dajemy się ponieść tej magii, która wciąga i urzeka. Urzeka postrzeganiem światła, kompozycją, czasem kolorem – a zawsze elegancją i sposobem wykonania, dzięki któremu nadaje on zdjęciom indywidualny charakter. Polecam widzom tą wystawę, szczególnie teraz, kiedy wszechobecna brzydota i silenie się na tzw. „awangardę”, napiera agresywnie na nas z przestrzeni publicznej. Ta wystawa potwierdza, że wyczucie światła, dobry kadr i estetyka obrazu są jeszcze w cenie.

Wystawę można oglądać w Galerii Orzesze na parterze Miejskiego Ośrodka Kultury w Orzeszu, ul. Rynek 1. Serdecznie zapraszamy!

Może Ci się również spodoba