Wielkanoc na Śląsku

Wielkanoc na Śląsku.

W Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” w niedzielę, 14 kwietnia odbyła się tradycyjna impreza plenerowa – „Wielkanoc na Śląsku. W jej trakcie zostały pokazane zwyczaje wiosenne i wielkanocne.
Nasz zespół „Jaśkowiczanie” razem z Zespołem Wokalnym „Metrum” zaprezentował obrzęd – „Wielkanocne wspominania”. Zespół zaprezentował pieśni „Postno-Wielkanocne” zaś utwór „Rozpięty na ramionach” wykonała solo – Paula Kotyczka. Cały program zdobył uznanie organizatorów co przełożyło się na zaproszenie dla zespołu do udziału już w przyszłym roku.

Podczas tej imprezy można było wziąć udział w różnych warsztatach takich jak wykonywanie palm wielkanocnych; zdobienie jajek metodą batikową oraz skosztować ciast i potraw świątecznych (przygotowanych m.in. przez Koło Gospodyń Wiejskich w Przyszowicach), a także posłuchać o tradycjach wielkanocnych, o których opowiadał m.in. Marek Szołtysek.

Dzieci szukały ukrytych na terenie skansenu jajek. Nie zabrakło także występów i koncertów.

Zdjęcia: Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”