Świetne efekty sportowe współpracy Miejskiego Ośrodka Kultury w Orzeszu i orzeskiego tenisa stołowego!

Od września bieżącego roku  w treningach tenisa stołowego organizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Orzeszu aktywnie uczestniczy wiele dzieci i młodzieży. Ciężka praca i zaangażowanie ze strony zarówno zawodniczek i zawodników, jak i trenerów oraz rodziców przynosi znakomite efekty na poziomie wojewódzkim i ogólnokrajowym. Młodzi uczestnicy występują w wielu zawodach, m.in. w zawodach organizowanych przez Śląski i Polski Związek Tenisa Stołowego stanowiących rozgrywki kwalifikujące je w walce o Mistrzostwo Śląska i Polski. Występują one w kilku kategoriach wiekowych – „żak”, „młodzik”, „kadet” i junior”. W Orzeszu przyjęto zasadę, iż zawodniczki i zawodnicy występują zazwyczaj w „swojej” oraz wyższej kategorii wiekowej. Dotychczas rozegrano w tym zakresie kilka Wojewódzkich Turniejów Kwalifikacyjnych. Praktycznie w każdym z nich zawodniczki i zawodnicy z Orzesza plasowali się w czołówce. W kategorii żaczek i żaków w I Wojewódzkim Turnieju Kwalifikacyjnym 4 miejsce zajęła Marysia Toborek. W tym samym turnieju bardzo dobrze zagrali też nasi dwaj młodzi „mężczyźni” – żacy – Tomek Kałuża (miejsce 4) i Kacper Tomaszewski (miejsce 9-12). Marysia oraz Oliwa Gąsior znajdują się również w ścisłej czołówce wyższej kategorii – młodziczek, w której na poziomie wojewódzkim liczy się również jeden z naszych młodzików – Piotrek Przewłocki. W tej kategorii rozegrane zostały już dwa Wojewódzkie Turnieje Kwalifikacyjne – w pierwszym z nich Marysia zajęła 5 miejsce, a Oliwia wcześniej zapewniła sobie awans do turnieju ogólnopolskiego. Z kolei Piotrek był wówczas 4. W drugim turnieju było znacznie lepiej – 2 miejsce zajęła Marysia, a 3 – Oliwia, natomiast Piotrek był również 3. W kategorii kadetów, z kolei, w pierwszym turnieju wojewódzkim 2 miejsce zajęła Julia Tkocz, a 4 – Oliwia Gąsior. W najwyższej – bardzo silnie obsadzonej kategorii młodzieżowej juniorek i juniorów – w pierwszym wojewódzkim turnieju 4 miejsce zajął Jakub Woźniak. Nasze juniorki Ania Kulas i Martyna Radzik zajmowały wówczas miejsca 9-12. W drugim turnieju Ania ponownie była na miejscach 9-12, podobnie „wylądowali” obaj nasi juniorzy – Kuba Woźniak i Adam Piątek.
Zawodniczki i zawodnicy z Orzesza biorą również udział w licznych prestiżowych turniejach organizowanych poza ww. rozgrywkami. Warto tu wspomnieć ogólnopolski I Młodzieżowy Turniej o Puchar Prezesa Polskiego Związku Tenisa Stołowego, rozegrany w tym roku w Gliwicach. Trzecie miejsca w swych kategoriach zajmowali: Maria Toborek (żaczka) i Oliwia Gąsior (młodziczka), natomiast jednocześnie piąte miejsca w kategorii żak zajęli Tomek Kałuża i Kacper Tomaszewski. Dzieci również „błyszczą” w rozgrywanym cyklicznie XXVII Grand Prix Sosnowa – Memoriale Bernarda Pukieta. W pierwszych październikowych zawodach M. Toborek zajęła miejsca: 2 w kategorii dziewcząt do 14 lat i 1 – w kategorii żaków. W tej drugiej kategorii na drugim miejscu „wylądował” Tomek Kałuża, a na 4 – Kacper Tomaszewski. W drugim, rozgrywanym 11.11.2018 roku, turnieju tych zawodów Marysia zajęła 1 miejsca w obydwu wspomnianych kategoriach, z kolei Tomek był 2 kategorii żaków i 5 w kategorii młodzików. Oboje oni występowali również w dniu 10.11.2018 roku w turnieju w Trzebini z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości Polski. W kategorii dziewcząt szkół podstawowych Marysia była 2, a kategorii chłopców szkół podstawowych Tomek był 1.
Absolutną dominację zawodniczki i zawodnicy Orzesza pokazali w dniu 3.11.2018 roku w Grand Prix Rybnika w Tenisie Stołowym o Puchar Prezydenta Miasta Rybnika. W łączonej kategorii żaków 1 miejsce zajęła Marysia, 2 miejsce zajął Tomek, a 3 miejsce zajął Kacper. Z kolei kategorię młodzików wygrał Piotrek Przewłocki, a w łączonej kategorii juniorów Ania Kulas była 4.