„Kolory(t) miasta” Joanna Bratko-Lityńska

„Kolory(t)miasta” – Joanna Bratko-Lityńska

16 listopada, godz. 17:00, serdecznie zapraszamy do MOK na wernisaż fotografii Joanny Bratko – Lityńskiej, pt. „Kolory(t) miasta”.
Joanna Bratko-Lityńska, mieszkanka Sosnowca, w wolnym czasie, od wielu już lat, zajmuje się fotografią. Należy do Stowarzyszenia Miłośników Fotografii w Sosnowcu, jest Laureatką Nagrody Miasta Sosnowca w dziedzinie upowszechniania kultury w 2018 r.

Autorka prezentuje cykl zdjęć z tematyki fotografii miejskiej.
W zapowiedzi wystawy, historyk sztuki, Małgorzata Malinowska-Klimek pisze:
/…/ Fotografia Joanny Bratko-Lityńskiej odsłania ostre, „męskie” spojrzenie autorki. Najważniejszym składnikiem jest kompozycja: geometryczna, przemyślana, precyzyjna. Częstokroć zdjęcie budują ukośne linie zbiegu ścian lub schodów, często jednak kompozycja opiera się na zrównoważeniu ciężaru motywów w przestrzeni. Także kolor, drugi bardzo ważny element fotografii Bratko-Lityńskiej, wykorzystywany jest jako składnik kompozycji. Autorka poszukuje koloru i znajduje go w miejscach nieoczywistych: na stopniach schodów, w okienkach klatek schodowych starych kamienic. Jeśli budynki i przedmioty są szare, to samo światło ma kolor. Powstają w ten sposób zdjęcia zaskakujące, o oryginalnej formie./…/

 

 

 

 

 

 

 

Może Ci się również spodoba