Orzeski Spacer Historyczny

„W obliczu niemieckiej agresji” – pod tym hasłem 25 sierpnia odbył się Orzeski Spacer Historyczny, zorganizowany przez Miejski Ośrodek Kultury.


Mimo niesprzyjającej pogody spacer przyciągnął wielu uczestników, sympatyków przeszłości naszego miasta. Pod przewodnictwem historyka, Przemysława Mycielskiego spacerowicze przemierzyli około 4-kilometrową trasę.

Spacer rozpoczął się od siedziby MOK w Orzeszu, uczestnicy przeszli obok kościoła ewangelickiego, dawnej krzyżówki i doszli do pomnika na Pasternioku – miejsce mordu 23 mieszkańców Orzesza, pod którym zapaliliśmy znicz.

Odwiedziliśmy miejsca, które odegrały rolę w działaniach wojennych we wrześniu 1939 roku.
Poznaliśmy dramatyczną historię zajęcia Orzesza przez Niemców we wrześniu 1939. ze szczególnym uwzględnieniem tzw. „krwawej niedzieli”, kiedy to rozstrzelano 23 mieszkańców miasta oraz zamordowano w różnych miejscach i okolicznościach kilkadziesiąt osób z Orzesza i okolic. Pan Przemek opowiedział nam również historię Edwarda Wojtaszewskiego, przedwojennego redaktora mieszkającego w Orzeszu, który został zamordowany przez Niemców, 1 września 1939 r.

Dla wielu uczestników spacer stał się symboliczną podróżą śladami przodków. Była to także okazja do wielu interesujących dyskusji na tematy wojenne.

Dopełnieniem tej historycznej wyprawy było spotkanie z dr. Grzegorzem Bębnikiem – z IPN oddział w Katowicach, autorem publikacji pt. „Sokoły kapitana Ebbighausa” o działaniach wojennych na Górnym Śląsku w 1939. Autor opowiedział o licznych działaniach pacyfikacyjnych – okolicznościach rozstrzelania mieszkańców Orzesza,  4 września 1939 r. w lesie Pasterniok.

To wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017- 2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa” .

Może Ci się również spodoba