Jesień na wsi – Dzień Kartofla z udziałem RZŚ Jaśkowiczan

Jaśkowiczanie na Dniu Kartofla.

W ubiegłą niedzielę 1 października w Muzeum „Górnośląskim Parku Etnograficznym ” , czyli chorzowskim skansenie miało miejsce tradycyjne od wielu lat „Święto Kartofla”, na które kolejny raz zaproszono RZŚ „Jaśkowiczan”.
To cykliczna impreza, podczas której odbywa się prezentacja jesiennych prac polowych i gospodarskich, m.in.: wykopków i darcia pierza.
Zespół wystąpił na scenie ze zwyczajem ukazującym kopanie kartofli pt.”Wykopki”.
Występ cieszył się dużym zainteresowaniem publiczności i gromkimi brawami.
Jaśkowiczanie zakończyli swój występ śląskim dowcipem : „Teraz my się nagodały, naklachały i nie było chałupy do kierej by my z tymi naszymi pyskami nie wlazły – ale całe pole my wykopały”
Jeden z przygotowanych rekwizytów zespołu – stary, zabytkowy rower (koło) stał się atrakcją dla licznie zgromadzonych uczestników imprezy, którzy robili sobie jego zdjęcia z zespołem w tle.
Gospodarzem widowiska scenicznego pt. „Wykopki” był Pan Jan Szczęsny, który jako gospodarz zaopatrzył zespół w niezbędny sprzęt: kopaczki, kosze i kartofle.
Piękna słoneczna , jesienna pogoda zgromadziła licznych słuchaczy i uczestników „Święta Kartofla”, miły klimat towarzyszył różnym ludowym występom na scenie. W tym dniu każdy mógł spróbować swoich sił w kiszeniu kapusty i jej ugniataniu, poznać historię, sposób uprawy ziemniaka a także samemu, za pomocą kopaczki, wykopać ziemniaki z pola. Jedną z wielu przygotowanych atrakcji był pokaz zaganiania owiec i gęsi przez psy pasterskie, hodowcy drobiu ozdobnego, gołębi oraz królików, oraz występ Kapeli Rube Świnÿe.
Panie z RZŚ Jaśkowiczan – Gertruda Baron oraz Marta Twardzik przygotowywały tradycyjne potrawy z kartofli, takie jak placki pieczone na starym węglowym piecu , szałat, brat kartofle, wodzionka, żur żyniaty które cieszyły się wielkim powodzeniem, sprzedawane były w panewnickiej chacie.
Całą imprezę poprowadził Marek Szołtysek.
Gratulujemy zespołowi udziału w tak popularnej,kultywującej śląskie tradycje imprezie plenerowej.

Zdjęcia autorstwa – Elżbiety Rajman.

Może Ci się również spodoba