Kolędowanie

Noworoczny Koncert Kolęd!!! Tradycja wspólnego kolędowania od wielu lat jest stałym elementem życia kulturalnego spotkań w Orzeszu. W niedzielę 22 stycznia w Kościele NNMP w Orzeszu odbył się Noworoczny Koncert Kolęd. Organizatorem koncertu był Miejski Ośrodek Kultury w Orzeszu. Wystąpili: zespół wokalny Cantus Floridus – pod dyrekcją Szymona Bywalca, kwartet smyczkowy Escape oraz Towarzystwo Śpiewacze Dzwon. Dyrygentami koncertu byli: Martyna Rim, Natalia Łukaszewicz-Charabin oraz Szymon Bywalec. Kierownictwo artystyczne:dyrygentki Towarzystwa Śpiewaczego Dzwon – Natalia Łukaszewicz-Charabin, Martyna Rim, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Orzeszu – Małgorzata Lorens. Wykonawców i zgromadzoną licznie publiczność powitała oraz poprowadziła cały koncert – dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, pani Małgorzata Lorens. Zaprosiła wszystkich do wspólnego wysłuchania polskich kolęd i pastorałek w różnych aranżacjach oraz krótko przedstawiła wykonawców. Kolędą „Dzisiaj w Betlejem” w wykonaniu orzeskiego Dzwonu oraz Zespołu Cantus Floridus rozpoczął się Noworoczny Koncert Kolęd. W przygotowanym repertuarze można było usłyszeć niezmiernie barwne i bogate muzycznie wykonanie kolęd i pastorałek w wykonaniu orzeskiego Dzwonu oraz kwartetu smyczkowego- Escape, pod dyrygenturą pań: Natalii Łukaszewicz i Martyny Rim, zaprezentowali m.in. utwory:”Wśród nocnej ciszy”, Hodie Christus natus est” – partia solowa Natalii Łukaszewicz – Charabin, „Bracia Patrzcie jeno”, Mędrcy Świata”, Gdy śliczna Panna”, Bóg się rodzi”, „Pastorałka beskidzka”, „Cieszmy się i pod niebiosy”, „W dzień Bożego Narodzenia”, wykonanie instrumentalne kwartetu smyczkowego Escape -„Aniołowie spod niebiosy”, „Gdy się Chrystus rodzi”. Bardzo interesujące aranżacje pastorałek epoki muzyki dawnej (10 utworów ) w wyjątkowym brzmieniu wykonał zespół Cantus Floridus w drugiej części koncertu. Zgromadzona licznie wspaniała publiczność nagradzała dużymi brawami wszystkich wykonawców koncertu. Wspólne kolędowanie naszych rodzimych wykonawców jest doskonałą integracją mieszkańców. Zakończenie koncertu uwieńczono wspólnym zaśpiewaniem kolędy „Cicha noc” – przez wszystkie zespoły i wręczeniem podziękowań artystom. Wśród zgromadzonych gości był również burmistrz miasta Orzesze, pan Mirosław Blaski, który dołączył do podziękowań i życzeń złożonych przez dyrektor MOK – Małgorzatę Lorens oraz ks. proboszcza Henryka Centnera. „Śpiewanie kolęd to nasza stara, dobra, polska tradycja. Kolędy towarzyszą nam od zawsze i tak jak kiedyś wzruszają, cieszą, wyciszają, pobudzają do refleksji ” – mówi dyrektor MOK – Małgorzata Lorens. Ten wyjątkowy wieczór zadumy i wzruszeń na długo pozostanie w sercach mieszkańców Orzesza i wszystkich uczestników, pozostawiając niesamowite wrażenie. Bardzo dziękujemy wykonawcom, ks. proboszczowi Henrykowi Centnerowi za umożliwienie zorganizowania koncertu, panu Aleksandrowi Bieli za profesjonalną obsługę nagłośnienia oraz wszystkim przybyłym na koncert.