17 czerwca Miejski Ośrodek Kultury w Orzeszu miał zaszczyt gościć niezwykłych ludzi, wielbicieli fotografii, pasjonatów tej niezwykłej sztuki. Gościem specjalnym wernisażu był Pan Ludwik Wacławczyk.
"Prezentowana wystawa jest próbą pokazania aktualnych dokonań artystycznych członków Stowarzyszenia Miłośników Fotografii w Sosnowcu. Pięć lat działalności stowarzyszenia to czas dobrze wykorzystany do podnoszenia poziomu twórczego jego członków. Aktywny udział w licznych plenerach, wystawach czy warsztatach artystycznych wydatnie umocnił pozycję grupy na artystycznej mapie miasta. Wyrażenie się poprzez fotografię mimo wielkiej popularności tego medium wcale nie jest proste. Na wystawie możemy podziwiać zarówno pejzaże jak i reportaż, ale także zobaczymy portrety prace o wysublimowanym kreatywnym charakterze, wszystkie jednak starają się przekazać głęboko humanistyczny aspekt spojrzenia na naszą rzeczywistość".
Zbigniew Podsiadło-opiekun artystyczny SMF
Kilka słów o gościu specjalnym... Ludwik Wacławczyk Fotografik; pedagog; instruktor; animator; związany z fotografią od 1958; absolwent 3-letniego Studium Fotografii i Filmu w Warszawie (1970). Pracując w kopalniach Rybnickiego Okręgu Węglowego na stanowisku sztygara zmianowego oraz nauczyciela zawodu, tworzył w działających przy kopalniach Domach Kultury pierwsze zespoły fotograficzne, najpierw jako społeczny, a następnie godzinny instruktor zespołu fotografii (KWK Jankowice, 1958-72) oraz instruktor zespołu fotograficznego i filmowego (KWK Chwałowice, 1962-77). W latach 1975-78 był zatrudniony na stanowisku starszego instruktora ds. fotografii w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Katowicach. Od 1978 związany z Żorami, gdzie pracował jako instruktor fotografii w Miejskim Ośrodku Kultury do 2001. Swoją zawodową karierę skończył rok później jako archiwista w żorskim muzeum. Organizator plenerów i wyjazdów na ogólnopolskie plenery fotograficzne, niezliczonych wystaw, a także założyciel kilku galerii (Osiny, Kleszczów). Autor wielu wystaw indywidualnych, z których najważniejsze to: "Kopalnia", "Kobiety kopalni", "Ziemia węglowa". Za swoją działalność wielokrotnie nagradzany i odznaczony Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury (1978, Ministerstwo Kultury i Sztuki), Złotą Odznaką Zasłużonemu w Rozwoju Woj. Katowickiego (1981, Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej), Nagrodą za wybitne osiągnięcia w pracy zawodowej (1986, Dyrektor Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach).